Co to jest Title, Description, Keywords?

Co to jest Title, Description, Keywords?

W pozycjonowaniu bardzo ważne jest przeprowadzenie optymalizacji strony internetowej. Dzięki niej można osiągnąć stabilne pozycje i podnieść swoje miejsce w rankingu. Oczywiście konieczny jest także link building, ale niedostosowanie witryny do wymagań wyszukiwarki może być fatalne w skutkach. Jak podejść do optymalizacji witryny? Co jest kluczowe i co może zoptymalizować osoba mająca jako takie pojęcie o SEO? Najprostsze zmiany to zoptymalizowanie metatagów, dzięki którym pozycja w SERP domeny może podskoczyć o kilka oczek. Mówimy więc tutaj o title, description oraz keywords. Co ma największy wpływ na pozycjonowanie? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Metatag titile

Jest to tytuł strony, który pokazuje się zarówno w wynikach wyszukiwania nad adresem URL domeny, jak i na pasku przeglądarki, kiedy strona jest otwarta w danej karcie. Ma on bardzo duże znaczenie dla pozycjonowania. Zawartość słów kluczowych podnosi domenę w SERP i pomaga uzyskać stabilną pozycję. Title ma jednak ograniczoną liczbę znaków – w wyszukiwarce wyświetli się około 55 znaków ze spacjami. Większa ilość zostanie ucięta. Dobrze jest wypełnić ten metatag titile, ponieważ jego brak może skutkować tym, że Google zaciągnie sobie fragment treści, który nie będzie za bardzo odpowiadał do tematyki strony lub serwisu internetowego. Pamiętaj więc o tym. Title znajduje się w sekcji <head> w kodzie HTML strony.

Jak optymalizować title?

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość słów kluczowych. Najważniejsze słowa kluczowe powinny powędrować na początek tytułu, a mniej istotne na koniec. Należy pamiętać, że metatag title musi być unikalny w obrębie całej witryny oraz całego internetu. Jak to zrobić, kiedy sprzedaje się takie same produkty, które ma swojej ofercie także konkurencja? Należy dodać element brandowy. Na przykładzie wygląda to następująco: sklep nazywa się Filemonek i zajmuje się sprzedażą akcesoriów dla kotów, karm, zabawek. Najważniejsze frazy to: karma dla kota Bosh, zabawki dla kota Trickie. Przykładowy title dla strony głównej: Karma i zabawki dla kota – Bosh, Trickie – Sklep Zoologiczny Filemonek. Przy optymalizacji metatagów najlepiej zdaj się na pomoc i wsparcie agencji SEO, która przygotuje dla ciebie zalecenia optymalizacyjne i wskaże, jak powinny być tworzone metatagi. Pamiętaj, że firma pozycjonująca posiada doświadczenie, więc wie, na co zwrócić uwagę podczas optymalizacji witryny internetowej. Sam możesz błądzić po omacku.

ręce-biznesmen-przy-użyciu-telefonu-komorkowego-z-raportu-finansowego-na-off_1150-644

Jakie znaczenie dla SEO na description?

Description to opis strony. Ten metatag pojawia się w wynikach wyszukiwania pod adresem URL domeny. Na stronie internetowej go nie zobaczymy. Metatag description również znajduje się w sekcji <head> w kodzie HTML witryny internetowej. Jaką pełni funkcję? Po pierwsze, zachęca użytkownika do kliknięcia w odnośnik. Po drugie, jeśli znajdują się w nim słowa kluczowe, zostaną one podświetlone i dodatkowo wskażą użytkownikowi, że na stronie znajduje się treść, której aktualnie poszukuje. Oficjalnie description nie wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania, ale niektórzy specjaliści SEO są przekonani, że ma jakąś moc na pozycjonowanie.

Jeśli nie uzupełnisz opisu strony, wyszukiwarka z treści strony zaciągnie fragment i wyświetli go w SERP. Description także ma ograniczoną długość – w wynikach wyszukiwania pokaże się tylko ok. 160 znaków ze spacjami. Możesz wpisać dłuższy tekst, ale nie wyświetli się on użytkownikowi poszukującego czegoś w wyszukiwarce.

Jak optymalizować description?

ręka-z-laptopa-i-niektore-dokumenty-z-grafiką_1232-620Dobrą praktyką jest zamieszczenie słów kluczowych w opisie. Jednak bez znaczenia jest tutaj ich kolejność. Trzeba przygotować tekst w stylu reklamowym, który podziała na użytkownika i zachęci go do kliknięcia w wynik z SERP. Może zdarzyć się tak, że nawet jeśli przygotujemy ładny metatag description, w wynikach wyszukiwania pojawi się treść ze strony. Dlaczego? Czasami wyszukiwarka ignoruje to, co wpisaliśmy w opisie i zaciąga treść ze strony, która jej zdaniem zdecydowanie lepiej opisuje tematykę danej podstrony i odpowiada na potrzeby informacyjne użytkownika. Niestety, nie da się zrozumieć Google. Z jednej strony coś zaleca, a z drugiej strony ignoruje uzupełnione metatagi.

Co to jest keywords?

Są to słowa kluczowe. Ten tag także zamieszcza się w sekcji <head></head>. Kiedyś miał duże znaczenie dla pozycjonowania. Umieszczało się tam wszystkie słowa, które były istotne dla tej strony i na które powinna się ona pokazywać w SERP. Frazy wpisywało się po przecinku. Były widoczne jedynie dla robotów wyszukiwarki – internauta nie widział ich ani na stronie, ani w wynikach wyszukiwania. Obecnie nie mają żadnego znaczenia dla pozycjonowania, dlatego często nawet nie zaleca się uzupełniania tego metatagu. Można to zrobić, ale z kolei nie można przesadzić z ilością słów kluczowych, aby wyszukiwarka nie odebrała tego jako złej praktyki. W pozycjonowaniu tak, jak w innych dziedzinach życia, trzeba zachować umiar i nie nadwyrężać cierpliwości Google.

7 responses to “Co to jest Title, Description, Keywords?”

 1. Daniel pisze:

  Musimy skupić się przede wszystkim na optymalizowaniu title. To on ma duży wpływ na wyniki strony w SERP.

 2. Mateusz pisze:

  Daniel ma rację, znam tylko podstawy SEO, wprowadziłem zmiany w Title i od razu serwis wyszedł na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

 3. Maks pisze:

  Tak jak mówicie, title mają istotny wpływ na pozycje, ale to description przyciąga uwagę użytkowników !

 4. Cyprian pisze:

  Podstawowa wiedza, nie tylko dla seowców!
  Dobry wpis.

 5. Mariusz pisze:

  Jakie jest wasze zdanie, description ma w końcu znaczenie w pozycjonowaniu czy nie?

 6. Karolina pisze:

  Jeżeli ma to niewielki, jednak chodzi bardziej w tym wypadku o to, by użytkownicy surfujący po Google mogli łatwo zorientować się czego dotyczy podstrona, ot marketingowy wpis.

 7. Katarzyna pisze:

  Oczywiście, że ma. Niewielkie, ale ma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*